Yağların Yeme Alışkanlığındaki Rolü

Yağlar önemli makro besin maddeleridir. Birkaç çeşit diyet yağı vardır ve bazıları diğerlerinden çok daha sağlıklıdır. Yağların yeme alışkanlığındaki rolü nedir? Yağlar birçok vücut işlevi için gereklidir. Enerji kaynağıdır, iskeleti ve sinirleri korur. Yağ aynı zamanda diğer besin maddelerinin de işlerini yapmasını mümkün kılar.

Bununla birlikte, tüm diyet yağları eşit derecede faydalı değildir:

Doymuş ve trans yağlar kolesterol seviyelerini yükseltebilir ve hastalık riskini artırabilir.

Doymamış yağlar sağlığı destekler ve tekli doymamış veya çoklu doymamış olabilir.

Etler, süt ürünleri, atıştırmalık yiyecekler ve unlu mamuller doymuş ve trans yağlar içerir. Bazı doymamış – sağlıklı – yağ kaynakları arasında fındık, yağlar, tohumlar ve avokado bulunur.

Aşağıda, hangilerinin en sağlıklı olduğu ve hangi yiyeceklerin onları içerdiği de dahil olmak üzere farklı yağ türlerine derinlemesine bakıyoruz.

Yağların Yeme Alışkanlığındaki Rolü: Yağlar Nedir ve Faydalı mıdır?

Yağlar, özelliklerine bağlı olarak çeşitli şekillerde sınıflandırılır:

Yağlar veya yağ asitleri: Bu terimler herhangi bir yağ türünü ifade edebilir, ancak “yağlar” genellikle oda sıcaklığında katı olanları tanımlar.

Lipitler: Bu, sıvı veya katı olmasına bakılmaksızın herhangi bir türe atıfta bulunabilir.

Yağlar: Bu, oda sıcaklığında sıvı olan herhangi bir yağı tanımlayabilir.

Hayvansal yağlar: Bunlar arasında tereyağı, krema ve domuz yağı gibi etlerdeki yağlar bulunur.

Bitkisel yağlar: Bunlar arasında zeytin ve avokadodaki yağlar ile zeytin, yer fıstığı, keten tohumu ve mısır yağları yer alır.

Yağlar, insanlar ve diğer birçok hayvan için diyetin önemli bir parçasıdır. Vücut, koruma, sıcaklık ve enerji için yağ depolar.

Türüne bakılmaksızın, tüm yağlar aynı sayıda kaloriye – gram başına 9 kalori – sahiptir. Daha az enerjili yoğun karbonhidratlar ve proteinlerle karşılaştırıldığında, bunlar gram başına yaklaşık 4 kaloridir.

Farklı yağ türleri, özellikle kan ve kalp sağlığı olmak üzere sağlığı farklı şekillerde etkiler.

Sonraki bölümler çeşitli yağların yeme alışkanlığındaki rolü ve vücut üzerindeki etkilerine daha yakından bakmaktadır.

Doymuş Yağ Nedir?

Doymuş yağlar oda sıcaklığında katıdır ve bazen katı yağlar olarak adlandırılır. Bu yağ asitlerinin temel karbon yapısı, hidrojen atomları ile “doymuştur”.

Doymuş yağ, bir kişi uzun süre çok fazla tüketirse sağlık risklerini artırabilir.

Yüksek miktarda doymuş yağ alımı, sonunda vücuttaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini artırabilir. Bu da kardiyovasküler hastalık ve felç riskini artırır.

Amerikan Kalp Derneği (AHA) yağların yeme alışkanlığındaki rolü ile ilgili yaptığı araştırmada, insanların günde 13 gramdan fazla doymuş yağ yememesini önermektedir.

Bazı doymuş yağ kaynakları şunları içerir:

Araştırmalar, diyetteki doymuş yağın sağlık için de kötü olan rafine karbonhidratlar veya şekerle değiştirilmesinin sağlıklı olmadığını gösteriyor.

Bunun yerine, bir kişi doymuş yağ kaynaklarını, fındık, tohumlar, avokado, fasulye, tam tahıllar ve sebzeler gibi daha sağlıklı yiyeceklerle değiştirmelidir.

doymuş yağ
doymuş yağlar sağlığımıza zararlıdır. az tüketilmesi önerilir

Doymamış Yağ Nedir?

Doymamış yağlar oda sıcaklığında sıvıdır ve çoğunlukla bitkisel yağlardan elde edilir. Sağlık uzmanları, bunların “iyi” yağlar olduğunu düşünüyor.

İki ana doymamış yağ türü şunlardır:

1:Tekli Doymamış Yağlar

Tekli doymamış yağ molekülleri hidrojen atomları ile doyurulmamıştır – her yağ molekülü bir hidrojen atomuna bağlanmıştır.

Tekli doymamış yağlar LDL veya “kötü” kolesterol seviyelerini düşürebilir ve sağlıklı “iyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol seviyelerini koruyabilir.

Bununla birlikte tekli doymamış yağların yeme alışkanlığındaki rolü düşünüldüğünde, bir kişi doymuş yağ alımını da azaltmadığı sürece, diyete sadece tekli doymamış yağ eklemek bu etkiye sahip olmayacaktır.

Ayrıca birçok sağlık uzmanı, tekli doymamış yağlar açısından zengin bir diyetin, bir kişinin kalp hastalığı riskini de azaltabileceğini bildirmektedir. Araştırmaların öne sürdüğü Akdeniz diyeti, kronik hastalık riskini azaltabileceğini öne sürüyor, bol miktarda tekli doymamış yağ içeriyor.

Tekli doymamış yağ kaynakları şunları içerir:

diyet yağları
diyet yağları tekli ve çoklu doymamış yağlar olarak bilinir ve sağlığa çok faydalıdır.

2:Çoklu Doymamış Yağlar

Her çoklu doymamış yağ molekülünün etrafındaki bir dizi boşluk, hidrojen atomları ile doyurulmamıştır.

Beslenme uzmanları, çoklu doymamış yağların yeme alışkanlığındaki rolü ile ilgili, özellikle omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri olarak bilinen balık ve yosunlardan elde edilen yağların sağlık için iyi olduğunu bildiriyor.

Diyet İstatistikleri Ofisi, omega-3 asitlerinin kalbi sağlıklı tutmaya, kandaki trigliseridleri azaltmaya ve beyin, eklem ve göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Omega-3 yağ asitleri, kan kolesterol seviyelerini ve muhtemelen iltihabı düşürerek kalp hastalığına karşı koruma sağlayabilir.

Bununla birlikte, büyük ölçekli bir analiz, omega-3 takviyelerinin kalp sağlığı için önemli bir faydası olmadığını buldu. Etkilerin kesin olarak belirlenmesi daha fazla araştırma gerektirecektir.

Diğer çoklu doymamış yağ türleri, omega-6 yağ asitleridir. Bunlar çoğunlukla bitkisel yağlarda ve işlenmiş gıdalarda bulunur.

Standart Amerikan diyetinde yaygın olan aşırı omega-6 alımı iltihaplanmanın artmasına neden olabilir.

Çoklu doymamış yağ kaynakları şunları içerir:

Trans Yağ Nedir?

Trans yağlar üretilmektedir. Sıvı bitkisel yağlara hidrojen ekleyerek onları daha katı hale getiren bir işlemin ürünüdür. Trans yağların bir diğer adı, kısmen hidrojene yağlardır.

Trans yağların yeme alışkanlığındaki rolü sağlıklı değil, aksine sağlığa zararlıdır ve vücudumuz için gerekli değildir.

Trans yağlar, LDL kolesterol seviyelerini yükseltir ve HDL kolesterol seviyelerini düşürür. Bu, kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabet riskini artırır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), trans yağların her yıl 500.000 kardiyovasküler ölümle bağlantılı olduğunu tahmin ediyor.

Trans yağların yeme alışkanlığındaki rolü incelendiğinde, gıda şirketlerinin kullanımı kolay ve üretmesini ucuz buldukları için popüler hale geldiği görülüyor. Ayrıca raf ömrü uzundur ve yemeklere güzel bir tat verebilir.

Trans yağlar ticari fritözlerde defalarca kullanılabildiğinden fast-food zincirlerinde ve diğer restoranlarda yaygın hale gelmiştir.

Bununla birlikte, WHO, hükümetleri trans yağları küresel gıda tedarikinden çıkarmaya çağırdı. Ticari gıda üretim şirketlerinin çoğu artık ürünlerindeki trans yağları ortadan kaldırmıştır.

Trans yağ kaynakları şunları içerebilir:

Gıda ambalajındaki herhangi bir içerik listesi “kısmen hidrojene yağlar” içeriyorsa bu, ürünün trans yağlar içerdiği anlamına gelir.

AHA, trans yağ tüketiminin bir kişinin toplam kalori alımının% 5-6’sını geçmemesi gerektiğini önermektedir. Ancak bu yağların herhangi bir miktarını tüketmek sağlık risklerini artırır.

Yağların yeme alışkanlığımızdaki rolü trans yağlar
Trans yağların yeme alışkanlığındaki ve sağlığımızdaki rolü olumsuz yöndedir.

Diyet Yağ Önerileri

WHO’ya göre, sağlıksız kilo alımını önlemek için:

  1. Toplam yağ alımı, toplam kalori alımının% 30’undan az olmalıdır.
  2. Doymuş yağ alımı, toplam kalori alımının% 10’undan az olmalıdır.
  3. Trans yağ alımı, toplam kalori alımının% 1’inden az olmalıdır.

Sağlık uzmanları, doymuş ve trans yağların tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlarla değiştirilmesini önermektedir. Genel olarak, diyet beslenme açısından yeterli olmalı ve sağlıklı bir kiloyu korumak için yeterli kalori içermelidir.

Özet olarak, tüm yağlar eşit derecede faydalı değildir. Yağların yeme alışkanlığındaki rolü ile ilgili bilgi sahibi olmak ve yağların vücudumuz üzerindeki etkisi ve işlevini anlamak, etiketleri dikkatlice okumak ve sağlıklı beslenme seçimleri yapmak oldukça önemlidir.

Aslında Süper Sağlıklı Olan 10 Yüksek Yağlı Yiyecek

Yağların yeme alışkanlığındaki rolü önceleri hem kötü yönde olmuştur. Yağlar kötüleştirildiğinden beri, insanlar bunun yerine daha fazla şeker, rafine karbonhidrat ve işlenmiş yiyecekler yemeye başladı.

Sonuç olarak, tüm dünyada daha şişman ve hasta insan sayısı çok büyük bir oranda arttı.

Ancak zaman değişiyor. Yağların yeme alışkanlığındaki rolüne ilişkin yapılan araştırmalar, doymuş yağ da dahil olmak üzere yağın, sanıldığı gibi olmadığını gösteriyor.

Yağ içeren her türlü sağlıklı gıda artık “süper gıda” sahnesine geri döndü.

İşte aslında inanılmaz derecede sağlıklı ve besleyici olan 10 yüksek yağlı yiyecek.

1-AVOKADO

Avokado diğer meyvelerin çoğundan farklıdır. Çoğu meyve esas olarak karbonhidrat içerirken, avokado yağlarla doludur. Aslında avokado, kalori bakımından yaklaşık% 77 oranında yağ içerdiğinden, çoğu hayvansal gıdalardan daha fazla yağ içerir. Yağların yeme alışkanlığındaki rolü incelendiğinde avokadonun oldukça faydalı olduğu ortadadır.

Ana yağ asidi, oleik asit adı verilen tekli doymamış bir yağdır. Bu aynı zamanda, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olarak zeytinyağındaki baskın yağ asididir.

Avokado, tipik yüksek potasyumlu bir besin olan muzdan% 40 daha fazla potasyum içerdiği için sağlıklı diyetteki en iyi potasyum kaynakları arasındadır.

Aynı zamanda harika bir lif kaynağıdır ve araştırmalar, “iyi” kolesterolü yükseltirken “kötü” kolesterolü ve trigliseridleri düşürdüklerini göstermiştir.

Yağ ve kalori bakımından yüksek olsalar da, bir araştırma, avokado yiyenlerin, yemeyenlere göre daha az ağırlığa ve daha az karın yağına sahip olduklarını gösteriyor

2-PEYNİR

Peynir inanılmaz derecede besleyicidir. Bu, tek bir kalın dilim peynir üretmek için bütün bir bardak sütün kullanıldığı göz önüne alındığında mantıklıdır.

Büyük bir kalsiyum, B12 vitamini, fosfor ve selenyum kaynağıdır ve her türlü diğer besin maddelerini içerir.

Aynı zamanda, bir bardak süt gibi 6.7 gram protein içeren tek bir kalın dilim peynir ile protein açısından çok zengindir.

Diğer yüksek yağlı süt ürünleri gibi peynir de, düşük tip 2 diyabet riski de dahil olmak üzere her türlü faydayla bağlantılı güçlü yağ asitleri içerir.

3-BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolata, aslında inanılmaz tadı olan nadir sağlıklı yiyeceklerden biridir. Yağ oranı çok yüksektir ve kalorinin yaklaşık% 65’i yağdır.

Bitter çikolata% 11 liftir ve demir, magnezyum, bakır ve manganez bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda antioksidanlarla da yüklüdür, o kadar ki, yaban mersinini bile geride bırakarak test edilen en yüksek puanlı gıdalardan biridir.

İçindeki antioksidanların bazıları güçlü biyolojik aktiviteye sahiptir ve kan basıncını düşürebilir ve kandaki kötü kolesterolün oksitlenmesini önleyebilir.

Araştırmalar ayrıca haftada 5 veya daha fazla bitter çikolata yiyenlerin, bitter çikolata yemeyenlere kıyasla kalp hastalığından ölme olasılığının yarıdan daha az olduğunu gösteriyor. Yağların yeme alışkanlığındaki rolü ve sağlığa etkilerine bakıldığında oldukça olumlu etkisi olduğu görülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki her yağ aynı etkiye sahip değildir.

Bitter çikolatanın beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini ve güneşe maruz kaldığında cildinizi hasardan koruyabileceğini gösteren bazı araştırmalar da vardır.

En az% 70 kakao içeren kaliteli bitter çikolata seçtiğinizden emin olun.

4-TÜM YUMURTALAR

Eskiden bütün yumurtalar sağlıksız kabul edilirdi çünkü sarısı kolesterol ve yağ açısından yüksektir.

Aslında tek bir yumurta, önerilen günlük alım miktarının% 71’i olan 212 mg kolesterol içerir. Ayrıca bütün yumurtalardaki kalorinin% 62’si yağdır. Yağların yeme alışkanlığındaki rolü incelendiğinde ve aşağıda belirtilen araştırmalar neticesinde oldukça faydalı olduğu görülmektedir.

Yeni araştırmalar yumurtalardaki kolesterolün kandaki kolesterolü etkilemediğini, en azından insanların çoğunda olmadığını göstermiştir ve gezegendeki en besleyici yoğun gıdalardan biridir.

Bütün yumurtalar aslında vitamin ve minerallerle yüklüdür. İhtiyacımız olan hemen hemen her besin maddesini içerirler. Hatta gözleri koruyan güçlü antioksidanlar ve insanların% 90’ının yeterince alamadığı bir beyin besin maddesi olan çok miktarda kolin içerirler.

Yumurta aynı zamanda kilo verdirici bir besindir. Kilo kaybı için en önemli besin olan protein bakımından çok yüksektir ve doyurucudur. Yağ oranı yüksek olmasına rağmen, tahıl bazlı bir kahvaltının yerine yumurta tercih eden insanlar daha az kalori tüketir ve kilo verir.

En iyi yumurtalar omega-3 ile zenginleştirilmiş veya otlatılmış hayvanlardan elde edilen yumurtalardır.

Sarısını atmayın, hemen hemen tüm besinler burada bulunur.

5-BALIK(YAĞLI)

Çoğu insanın sağlıklı olduğu konusunda hemfikir olduğu birkaç hayvansal üründen biri yağlı balıklardır. Buna somon, alabalık, uskumru, sardalya ve ringa balığı gibi balıklar dahildir.

Bu balıklar kalp dostu omega-3 yağ asitleri, yüksek kaliteli proteinler ve her türlü önemli besinle yüklüdür.

Araştırmalar, balık yiyen insanların daha düşük kalp hastalığı, depresyon, bunama ve her türlü yaygın hastalık riski ile daha sağlıklı olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Balık yiyemiyorsan (ya da yemeyeceksen) balık yağı takviyesi almak faydalı olabilir. Morina balığı karaciğer yağı en iyisidir, ihtiyacınız olan tüm omega-3’leri ve bol miktarda D vitamini içerir.

6-FINDIK

Kuruyemişler inanılmaz derecede sağlıklıdır. Sağlıklı yağ ve lif bakımından zengindirler ve iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdırlar.

Kuruyemişler ayrıca E vitamini bakımından zengindir ve çoğu insanın yeterince alamadığı bir mineral olan magnezyum ile yüklüdür.

Araştırmalar, kuruyemiş yiyen kişilerin daha sağlıklı olma eğiliminde olduğunu ve çeşitli hastalık risklerinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Buna obezite, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahildir.

Sağlıklı kuruyemişler arasında badem, ceviz, macadamia fıstığı ve diğerleri bulunur.

7-CHİA TOHUMU

Chia tohumları genellikle “yağlı” bir gıda olarak algılanmaz. Bununla birlikte, 28 gram chia tohumu aslında 9 gram yağ içerir.

Chia tohumlarındaki hemen hemen tüm karbonhidratların lif olduğu düşünüldüğünde, içlerindeki kalorilerin çoğu aslında yağdan gelir.

Aslında, kalori bakımından chia tohumları yaklaşık% 80 yağdır. Bu, onları mükemmel bir yüksek yağlı bitki besini yapar. Yağların yeme alışkanlığındaki ve sağlığımızdaki rolü bakımından bu, chia tohumunu çok sağlıklı bir süper besin mertebesine taşımaktadır.

Bunlar sadece herhangi bir yağ değildir, chia tohumlarındaki yağların çoğu lipoik asit adı verilen kalp sağlığına sahip omega-3 yağ asidinden oluşur.

Chia tohumlarının ayrıca kan basıncını düşürmek ve antienflamatuar etkilere sahip olmak gibi birçok sağlık yararı olabilir.

Ayrıca inanılmaz derecede besleyicidirler. Lif ve omega-3’lerle yüklü olmanın yanı sıra, chia tohumları da minerallerle doludur.

8-SÜZME ZEYTİNYAĞI

Neredeyse herkesin kabul ettiği bir diğer yağlı yiyecek ise natürel sızma zeytinyağıdır.

Zeytinyağı, çok sayıda sağlık yararına sahip olduğu gösterilen Akdeniz diyetinin temel bir bileşenidir.

Sızma zeytinyağı, E ve K vitaminleri içerir ve güçlü antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlardan bazıları iltihaplanma ile savaşabilir ve kandaki LDL parçacıklarının oksitlenmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca kan basıncını düşürdüğü, kolesterol belirteçlerini iyileştirdiği ve kalp hastalığı riskiyle ilgili her türlü faydaya sahip olduğu gösterilmiştir.

Diyetteki tüm sağlıklı katı ve sıvı yağların başında sızma zeytinyağı gelmektedir.

9-HİNDİSTAN CEVİZİ VE HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi ve hindistancevizi yağı, gezegendeki en zengin doymuş yağ kaynaklarıdır. Aslında, içlerindeki yağ asitlerinin yaklaşık% 90’ı doymuştur ve bu rakam doymuş yağların sağlığa ve yeme alışkanlığındaki rolü incelendiğinde tamamen zararlı olması gerekmektedir.

Ancak yapılan araştırmalar, çok miktarlarda hindistancevizi tüketen kişilerin yüksek düzeyde kalp hastalığı yoktur ve mükemmel sağlıklı durumdadır. Sonuç olarak kalp hastalıklarına karşı oldukça faydalıdır.

Hindistan cevizi yağları aslında diğer birçok yağdan farklıdır ve büyük ölçüde orta zincirli yağ asitlerinden oluşur.

Bu yağ asitleri farklı şekilde metabolize edilir ve doğrudan karaciğere gider ve burada keton cisimlerine dönüştürülür.

Araştırmalar, orta zincirli yağların iştahı bastırdığını, insanların daha az kalori yemesine yardımcı olduğunu ve metabolizmayı günde 120 kaloriye kadar artırabildiğini gösteriyor.

Pek çok araştırma, bu tür yağların Alzheimer hastaları için faydalı olabileceğini ve ayrıca göbek yağlarını kaybetmenize yardımcı olduğunu göstermiştir.

10-TAM YAĞLI YOĞURT

Tam yağlı yoğurt inanılmaz derecede sağlıklıdır. Diğer yüksek yağlı süt ürünleri ile aynı önemli besin maddelerine sahiptir.

Ama aynı zamanda sağlığınız üzerinde güçlü etkileri olabilecek sağlıklı, probiyotik bakterilerle de yüklüdür. Bu da yoğurdu aslında diğer süt ürünlerinden ayıran önemli bir farklılıktır.

Araştırmalar, yoğurdun sindirim sağlığında büyük iyileşmelere yol açabileceğini ve hatta kalp hastalığı ve obezite ile mücadeleye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Gerçek, tam yağlı yoğurt seçtiğinizden ve etiketi okuduğunuzdan emin olun.

Ne yazık ki, mağaza raflarında bulunan yoğurtların çoğu yağ oranı düşüktür, ancak bunun yerine ilave şeker yüklüdür.

Yağların Yeme Alışkanlığındaki Rolüne Bağlı Sağlıklı Yemeklik Yağlar

Yemek pişirmek için katı ve sıvı yağ seçme konusunda birçok seçeneğiniz var. Ancak mesele sadece sağlıklı olan yağları seçmek değil, aynı zamanda pişirildikten sonra da sağlıklı kalıp kalmayacağıdır.

Sağlıklı Pişirme Yağları Nelerdir?

Yağların yeme alışkanlığındaki rolü incelendğinde yağlar, her yemek pişirirken kullanılmaktadır. Yüksek ateşte yemek pişirirken, stabil olan ve kolayca oksitlenmeyen veya kokmayan yağlar kullanmak istersiniz. Yağlar oksidasyona uğradığında, kesinlikle tüketmek istemeyeceğiniz serbest radikaller ve zararlı bileşikler oluşturmak için oksijenle reaksiyona girerler.

Bir yağın hem yüksek hem de düşük ısıda oksidasyona ve bozulmaya karşı direncini belirlemedeki en önemli faktör, içindeki yağ asitlerinin nispi doygunluk derecesidir.

Doymuş yağların, yağ asidi moleküllerinde yalnızca tek bağları vardır, tekli doymamış yağların bir çift bağları vardır ve çoklu doymamış yağların iki veya daha fazlası vardır. Kimyasal olarak reaktif ve ısıya duyarlı olan bu çift bağlardır.

Doymuş yağlar ve tekli doymamış yağlar ısınmaya oldukça dirençlidir, ancak çoklu doymamış yağlar bakımından yüksek olan yağlardan yemek pişirmek için kaçınılmalıdır.

Pekala, şimdi her bir pişirme yağı türünü özel olarak tartışalım.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, kalp sağlığı üzerindeki etkileriyle bilinir ve Akdeniz diyetinin sağlığa faydalarının temel nedeni olduğuna inanılmaktadır.

Bazı araştırmalar, zeytinyağının sağlığın biyolojik belirteçlerini iyileştirebileceğini göstermektedir.

HDL (iyi) kolesterolü yükseltebilir ve kan dolaşımınızda dolaşan oksitlenmiş LDL kolesterol miktarını düşürebilir.

Yağ Asidi Dağılımı:

Zeytinyağı üzerine yapılan araştırmalar, çift bağlı yağ asitlerine sahip olmasına rağmen, ısıya oldukça dayanıklı olduğu için yine de yemek pişirmek için kullanabileceğinizi göstermektedir.

Kaliteli Sızma Zeytinyağı seçtiğinizden emin olun. Rafine edilmiş türe göre çok daha fazla besin ve antioksidan içerir. Üstelik tadı çok daha güzel.

Ekşimesini önlemek için zeytinyağınızı serin, kuru ve karanlık bir yerde saklayın.

Tereyağı

Geçmişte, doymuş yağların içeriği nedeniyle tereyağı da yeme alışkanlığındaki rolü bakımından kötülenmişti.

Ama gerçek tereyağından korkmak için hiçbir neden yok. Gerçekten korkunç şey işlenmiş margarindir.

Gerçek tereyağı sizin için iyidir ve aslında oldukça besleyicidir.

A, E ve K2 Vitaminlerini içerir. Ayrıca, her ikisi de güçlü sağlık yararlarına sahip olan Konjuge Linoleik Asit (CLA) ve Butirat yağ asitleri açısından da zengindir.

CLA, insanlarda vücut yağ yüzdesini düşürebilir ve bütirat iltihaplanma ile savaşabilir, bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve fareleri obez olmaya tamamen dirençli hale getirdiği gösterilmiştir.

Yağ Asidi Dağılımı:

Tereyağlı yemek pişirmek için bir uyarı var. Normal tereyağı küçük miktarlarda şeker ve protein içerir ve bu nedenle kızartma gibi yüksek ısıda pişirme sırasında yanma eğilimindedir.

Bundan kaçınmak istiyorsanız, sade tereyağı veya saf yağ yapabilirsiniz. Bu şekilde, laktozu ve proteinleri çıkarırsınız ve size saf tereyağı bırakırsınız.

Otla beslenen ineklerden tereyağı seçtiğinizden emin olun. Bu tereyağı, tahılla beslenen ineklerin tereyağına kıyasla daha fazla K2 Vitamini, CLA ve diğer besinler içerir.

Hayvansal Yağlar

Hayvanların yağ asidi içeriği, hayvanların ne yediğine bağlı olarak değişme eğilimindedir.

Çok fazla tahıl yerlerse, yağlar oldukça fazla çoklu doymamış yağ içerecektir.

Hayvanlar otlatılmış veya otla beslenmişse, içlerinde daha doymuş ve tekli doymamış yağlar olacaktır.

Bu nedenle, doğal olarak yetiştirilen hayvanlardan elde edilen hayvansal yağlar yemek pişirmek için mükemmel seçeneklerdir.

Balık Yağı

Balık yağı, DHA ve EPA olan Omega-3 yağ asitlerinin hayvan formunda oldukça zengindir. Bir çorba kaşığı balık yağı, bu çok önemli yağ asitlerine olan günlük ihtiyacınızı karşılayabilir.

En iyi balık yağı morina balığı karaciğeri yağıdır, çünkü dünyanın büyük bir bölümünde eksik olan D3 vitamini bakımından da zengindir.

Bununla birlikte, çoklu doymamış yağların yüksek konsantrasyonu nedeniyle, balık yağı asla yemek pişirmek için kullanılmamalıdır. En iyisi, günde bir çorba kaşığı takviye olarak kullanılır. Serin, kuru ve karanlık bir yerde saklayın.

Tohum ve Bitkisel Yağlar

Endüstriyel tohum ve bitkisel yağlar, Omega-6 yağ asitleri açısından çok zengin olan, yüksek oranda işlenmiş, rafine ürünlerdir.

Sadece onlarla yemek pişirmemelisiniz, muhtemelen onlardan tamamen kaçınmalısınız.

Bu yağlar, medya ve birçok beslenme uzmanı tarafından son birkaç on yılda yanlış bir şekilde “kalp-sağlıklı” olarak kabul edildi.

Bununla birlikte, yeni veriler bu yağları kalp hastalığı ve kanser dahil birçok ciddi hastalıkla ilişkilendiriyor.

Hepsinden kaçının:

Yağların yeme alışkanlığındaki rolü hakkında yapılan bir başka çalışma aynı zamanda pazardaki gıda raflarında yaygın olarak satılan bitkisel yağlara da baktı ve son derece toksik olan% 0,56 ila 4,2 trans yağ içerdiğini keşfetti.

Etiketleri okumak önemlidir. Bu yağlardan herhangi birini yemek üzere olduğunuz paketlenmiş bir gıdada bulursanız, en iyisi başka bir şey satın almaktır.

Yağların yeme alışkanlığındaki rolü hakkında merak ettiğiniz cevapları vermeye çalıştık. Mikro ve makro besinler hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın

KAYNAK: