Sürdürülebilir Vejetaryen Diyeti

Sürdürülebilir vejetaryen diyeti, sürdürülebilir bir topluma geçiş için tavsiye edilen ve bu diyeti bir araç yapan dört ana faktör vardır.

Bu faktörler: insan sağlığı, çevre, küresel gıda güvenliği ve hayvan refahıdır.

Vejetaryen Diyeti Nedir? İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi Nelerdir ve Sürdürülebilir midir?

Yağ ve işlenmiş gıdalarda yüksek ve lifte düşük bir diyete dünya çapında bir geçiş, dejeneratif(kireçlenme) hastalıklardaki artışlara karşılık gelir. Dengesiz beslenmeyle ilgili hastalıklar, özellikle yetersiz sebze ve meyve tüketimi, tüm dünyada en önemli ölüm riski faktörleri arasındadır.

Dünya Kanser Araştırma Fonu’na (2007) göre kanıtlar, kansere karşı koruma sağlayan çoğu diyetin esas olarak bitki kaynaklı gıdalardan oluştuğunu göstermektedir. Et tüketiminde bir azalma, kilo yönetimini de iyileştirebilir çünkü sebzelerden elde edilen enerji, etten elde edilen eşdeğer miktardaki enerjiden daha az yağlanır.

Uzun süreli takip çalışmalarına göre vejetaryen beslenme, düzenli egzersiz, orta derecede alkol kullanımı ve sigara içmeme ile birlikte yaşam beklentisini ortalama 9 ila 15 yıl artırabilir. Bu dört faktör, ciddi hastalık risklerini önemli ölçüde azaltır ve hem kadınlarda hem de erkeklerde erken ölümleri önemli ölçüde azaltır.

Gıda üretimi ve tüketimi, Avrupa’daki küresel ısınma potansiyeline en önemli katkı yapan unsurlardır (% 31). Payları, konut (% 23,6) ve ulaşımın (% 18,5) neden olduğu iklim değişikliği potansiyelinden daha büyüktür. Hayvancılık küresel ısınma etkisinin yüzde 18’ini oluşturuyor. Kırmızı et, tavuk veya balıktan yaklaşık yüzde 150 daha fazla sera gazı yoğunluğuna sahiptir. Küresel Güney’de yaşayan insanlar iklim değişikliğinden en çok muzdarip olan kişilerdir ve iklim değişikliği nedeniyle yılda 350.000 ölümün yüzde 99’u çocuklardan oluşmaktadır. Yetersiz beslenme, ishal ve sıtmadan muzdariptirler. “Ton karbondioksit başına hasar o kadar yüksekse, emisyonu azaltan hemen hemen her şey yapmaya değer”.

İskoçya’da ovo-lacto(Beslenme Şekilleri) vejetaryen diyeti’nin ekolojik ayak izinin, omnivor diyetleri tercih eden insanların ayak izinden% 40 daha düşük olduğu bulunmuştur. Almanya’da tarımsal üretimin iklim etkilerine ilişkin bir değerlendirmeye göre, vejetaryen olan ve organik gıda tercih eden insanlar, 281 km’lik bir yolculuğa eşdeğer karbondioksit ürettiler. Fabrika çiftçiliğine dayalı bir omnivor diyeti tercih eden insanlar, bir yılda araba ile 4758 km sürüş yapmaya eşdeğer karbondioksit üretti. Amazon bölgesinde ormansızlaşmanın en büyük nedeni hayvancılıktır. Bu konu hakkında detaylı bilgiler Neden Yeme Alışkanlığı? ve Sürdürülebilir Dünya İçin yazılarımızda mevcuttur. Bağlantıya gidip okuyabilirsiniz

sağlıklı vejetaryen diyeti


Sürdürülebilir Vejetaryen Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sürdürülebilir vejetaryen diyeti, genellikle sağlıklı olan ve çevre ve gıda tedariği üzerinde düşük bir etkiye sahip olan diyettir.

Sürdürülebilir bir vejetaryen diyeti benimsemek, sağlığınızı korunmanıza yardımcı olurken aynı zamanda gezegenin gelecek nesilleri beslemek için yeterli kaynağa sahip olmasını sağlar.

Bu karmaşık bir fikir, ancak en basit ifadeyle, sürdürülebilir vejetaryen bir diyeti benimsemenin hem şimdi hem de gelecekte birey ve çevre üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Bir diyeti neyin sürdürülebilir kıldığına dair belirlenmiş kurallar yoktur. Bununla birlikte, bazı diyetler ve yiyecekler diğerlerinden daha sürdürülebilir olabilir ve bunları seçmek, bir kişinin çevresel etkilerini azaltmasına yardımcı olabilir.

Bu yazımızda, gıda ve sürdürülebilirliğin yanı sıra sürdürülebilir diyetlerin sağlık üzerindeki etkileri ve vejetaryen diyeti hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

En Sürdürülebilir Diyet Vejetaryen Diyeti Midir?

16 farklı ülkeden bir grup bilim insanı olan EAT-Lancet Komisyonu, gezegenin gıda taleplerini, atıkları ve genel beslenme biçimini çevreleyen mevcut kanıtları ele aldı.

Komisyona göre, gıda üretimi dünyanın en büyük çevresel değişim nedenidir. Vegan ve vejetaryen diyetlerinin arazi kullanımında ve sera gazı emisyonlarında en büyük azalmaya sahip olduğunu ve vejetaryen diyetlerin en az su kullandığını belirtiyorlar. Araştırmalar, evrensel olarak sağlıklı bir diyetin aşağıdaki sıraladığımız besinlerin tüketimini arttırdığımız taktirde gelişebileceğini söylüyor:

Bu besinleri tüketip, sürdürülebilir bir vejetaryen diyeti uygulayan bir kişi, aşağıdaki besinleri düşük miktarlarda veya hiç yemeyecektir:

Arazi kullanımı üzeründeki baskısı ve diğer çiftçilik uygulamalarıyla çevreyi değiştirmenin yanı sıra, gıda üretiminin sera gazları üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Gıda üretiminin sera gazları üzerinde büyük bir etkisi vardır. Arazi kullanımı üzerinde büyük ölçüde baskı oluşturur ve diğer çiflik uygulamalarıyla arazi ve çevreyi büyük ölçüde işgal eder.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, gıda üretimi, küresel sera gazı emisyonunun% 20-30’unu ve su kullanımının% 66’sını oluşturmaktadır.

Çeşitli bir diyet insan sağlığı için çok önemli olsa da, gerçekten sürdürülebilir bir vejetaryen diyeti aynı zamanda çevrenin sağlığına da odaklanacaktır.

Sürdürülebilir vejetaryen diyeti, çevre, birey ve bir bütün olarak gıda zinciri üzerindeki etkisini hesaba katar. Belirli bir diyetin ne kadar sürdürülebilir olduğunu belirleyen faktörler şunları içerir:

Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmak, gezegenin büyüyen bir nüfus ve gelecek nesiller için yeterli yiyecek ve kaynak sağlamaya devam etmesini sağlamaya yardımcı olmalıdır. Dolayısıyla sürdürülebilir vejetaryen diyeti uyguladığınız taktirde, tüm bu sorumlu olduğumuz sürece katkı sağlamış olursunuz.

Bazı vegan veya vejetaryen olamyan yeme planları zaten bu kurallara diğerlerinden daha fazla uymaktadır, bu nedenle bunları takip etmek, diyeti daha sürdürülebilir hale getirmenin basit bir yolu olabilir. Standart Batı diyetinden daha sürdürülebilir diyetler şunları içerir:

Sürdürülebilir Vejetaryen Diyeti: Bitki Bazlı Diyetler

EAT-Lancet Komisyonu, vejetaryen ve bitki temelli veya vegan diyetlerin et ve diğer hayvansal ürünleri içerenlerden daha sürdürülebilir vejetaryen diyeti olduğunu belirtiyor. Komisyon, hayvansal ürünleri bitki temelli ürünlerle değiştirmenin çevre ve sağlık yararları olduğuna dikkat çekiyor.

Bunu belirtiyorlar:

“Genel olarak araştırmalar, bitki bazlı gıdaların çeşitli çevresel göstergelerde hayvan kaynaklı gıdalara göre birim ağırlık, porsiyon, enerji birimi veya protein ağırlığı başına daha az olumsuz çevresel etkiye neden olduğu konusunda hemfikirdir.”

Global Environmental Politics dergisinde yer alan bir araştırmaya göre, et, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal ürünler, sürdürülebilir diyetler düşünüldüğünde ortak konuşma konularıdır.

Bunun nedeni, bu hayvansal ürünlerin, aşağıdakiler dahil, dikkate alınması gereken birkaç önemli etkiye sahip olmasıdır:

2014 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, hayvancılığın genel olarak insan kaynaklı emisyonların% 14,5’ini oluşturduğunu belirtti. Bu hayvana olan ihtiyacı azaltarak ve çiftçilik uygulamalarını iyileştirerek bu hayvancılığın etkisini azaltmak, bu etkinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bazı çiftlikler şu anda gübre kullanımı için hayvan atığını kompostlama ve tarım operasyonunun enerji ihtiyaçlarını karşılamak için metan gazı yakalama üzerinde çalışıyor.

Hayvansal gıdalar, sürdürülebilir vejetaryen diyeti içinde hala bir yere sahip olabilir, ancak bir kişinin herhangi bir hayvansal gıdanın ne kadarını yiyip yine de sürdürülebilir olabileceği konusunda bir anlaşma yoktur.

Genel olarak,vejetaryen diyeti gibi bitkisel gıdaların tüketimi açısından daha yüksek bir diyet, hayvansal ürünlerin tüketiminden daha sürdürülebilir kılar.

Sorun karmaşıktır ve aşağıdakileri içeren birçok faktör içerir:

Örneğin, insan tüketimi için bir dönümlük mısır yetiştirmek, tüm bu gıdanın doğrudan büyüyen bir insan nüfusunu beslemeye gidebileceği anlamına gelir. Hayvansal ürünleri yiyen insanlar için, aynı dönümlük mısır çiftlik hayvanlarını beslemeye gider. Bununla birlikte, hayvanların kendileri de ek kaynak tüketip ve toprak işgal etmiş olur. Dolayısıyla, hayvansal gıdaları yetiştirmek, önemli ölçüde daha fazla arazi gerektirir.

Yerel Yemek Diyetleri

Yerel yemek diyetleri, bir kişinin yaşadığı alandaki yiyecekleri yemeye odaklanır.

Bununla birlikte, bir kişinin nerede yaşadığına bağlı olarak, bu diyetlerin uygulanması önemli planlama gerektirebilir. Daha az meyve ve sebzenin yetiştiği kuzey bölgelerindeki insanların yeterli besin almalarını sağlamak için ekstra adımlar atmaları gerekebilir.

Yerel gıda diyetlerinin arkasındaki fikir, ürün ve diğer yiyeceklerin süpermarketlere ulaşması için gereken “yiyecek millerini” azaltmalarıdır.

Bu tür bir diyet mevsimsel olarak yemeyi vurgular ve birçok insan organik yerel çiftliklerden satın almayı da seçebilir.

Bununla birlikte, yerel olarak yemenin çevre üzerindeki etkisine dair şimdiye kadar çok az çalışma yapıldı ve hatta bazı araştırmalar, yerel yemek yemenin yerel olmayan yiyecekler yemeye kıyasla çevresel veya sağlık açısından hiçbir faydası olmadığını öne sürüyor. Bununla birlikte, çevre için bazı olası faydalar şunları içerir:

Esnek(Flexitarian) Diyet

Esnek diyet, odak noktasını bitkisel gıdalara koyar ama aynı zamanda “esnektir”, yani insanların hayvansal ürünleri idareli bir şekilde dahil edebileceği anlamına gelir.

Bu diyetin amacı, bir bireyin aşağıdakileri tüketimini azaltarak sahip olduğu çevresel etkiyi azaltmaktır:

Sürdürülebilir bir esnek diyet, tüm bitkisel gıdalara odaklanmayı sürdürürken, bu ürünleri sadece daha küçük miktarlarda içerebilir.

Bununla birlikte, sürdürülebilirken bir kişinin belirli bir zamanda kaç tane hayvansal ürün yiyebileceği konusunda bir fikir birliği yoktur.

Esnek bir diyet, bir kişinin genel sağlığı için de muhtemelen iyi bir seçimdir. Sürdürülebilir diyetler üzerine yapılan araştırmalar, vejetaryen, vegan, pesketaryen (balık içeren ancak başka et içermeyen diyetlerdir) ve yarı vejetaryen diyeti takip eden kişilerin et yiyenlere göre genel olarak% 12 daha düşük ölüm riskine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Pesketaryen Diyet hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

sağlıklı vejetaryen diyet

Sürdürülebilir Vejetaryen Diyeti: Nasıl Başlayabilirim?

Çoğu diyet değişikliğinde olduğu gibi, birçok kişi vejetaryen diyeti için sürece adım adım yaklaşırsa, sürdürülebilir bir diyete geçişi daha kolay olur.

Bir anda büyük bir değişiklik yapmak zor olabilir. Buna bağlı olarak, değişikliklere ayak uyduramayan bir kişinin eski diyetine geri dönmesi gayet muhtemel olduğundan diyetin sürdürülebilir olması önemlidir ve gerçek anlamda vejetaryen diyeti gibi sürdürülebilir bir diyet takip etmek önemlidir.

Hayvansal ürün alımını azaltmak isteyen insanlar için basit bir yol, haftanın bir gününü yalnızca popüler “etsiz Pazartesi” girişimi gibi bitkisel ürünleri yemeye ayırmaktır.

Alternatif olarak, insanlar en az sürdürülebilir olandan başlayarak yiyecekleri yavaşça ortadan kaldırmayı deneyebilirler. Çevresel Çalışma Grubu, hangi protein kaynaklarının sera gazlarına en çok katkıda bulunduğunu, hayvansal ürünler ve sürdürülebilirlikle ilgili bir raporda sıraladı.

Sürdürülebilirliği en az olan seçenekler sırasına göre ilk beş şunlardı:

Çevresel Çalışma Grubu, raporlarında nakliye gibi üretim sonrası süreçlerden kaynaklanan emisyonları dahil etti.

Sürdürülebilirlik konusunda endişeli kişiler, öncelikle diyetlerindeki en sürdürülebilir olmayan ürünleri kesmek isteyebilirler.

Vejetaryen Diyeti hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

BESLENME

Genel olarak, sürdürülebilir vejetaryen diyeti benimsemenin çeşitlerine göre farklılık göstermekle birlikte çok az riski vardır veya hiç riski yoktur. Bir kişi, tüm beslenme ihtiyaçlarını sağlamak için bazı bilinçli adımlar atarsa, hayvansal ürünlerin alımını azaltmak ve bitkisel besin alımını artırmak, yine de tüm beslenme gereksinimlerini karşılayabilir. Aşağıdaki bölümler, vejetaryen diyeti gibi daha sürdürülebilir bir diyeti benimsemenin belirli beslenme unsurlarını tartışmaktadır.

Meyve ve Sebzeler

Bazı istisnalar olsa da meyve ve sebzelerin çevresel etkileri çok düşüktür. Vejetaryen diyeti uygulayan bireylerin de çokça tüketebildiği meyve ve sebzeler, çok yüksek derecede üsrdürülebilir ve üretimi ete nazaran çok daha kolaydır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 10 kişiden sadece 1’i yeterince meyve ve sebze yiyor. Bütün meyve ve sebzelerin alımını artırmak çoğu insan için sağlıklı bir seçimdir.

Et ve Et Ürünleri

Et tipik olarak yüksek çevresel etkiye sahiptir. Kalori, protein, yağ ve mikro besinler açısından zengin olmasına rağmen, fazla kırmızı et tüketmek, kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları geliştirmek için bir risk faktörü olabilir.

Dengeli beslenmenin bir parçası olarak daha az et yemek genel sağlıkla uyumludur.

Mandıra(Süt ve Süt Ürünleri)

Süt ve diğer süt ürünleri de yüksek çevresel etkiye sahiptir. Bununla birlikte, birçok insan için kalsiyum ve D vitamini gibi önemli ve uygun fiyatlı bir temel besin kaynağıdırlar.

Bununla birlikte, süt alımını azaltmak ve yine de sağlığı korumak mümkündür. Kişiler bir doktorla veya diyetisyenle yeterli besin alımı konusunda konuşabilir veya bu makalede süt dışı kalsiyum kaynakları hakkında okuyabilirler.

Balık

Artık aşırı avlanma ve diğer sürdürülemez uygulamalar nedeniyle birçok balık stoğu tükendiği için balıkların da çevresel etkileri genellikle yüksektir.

Bununla birlikte, balık aynı zamanda önemli besinler ve sağlıklı yağlar için iyi bir kaynaktır. Balık tüketimini azaltmak veya sürdürülebilir kaynaklardan yemek yemek, çevresel etkiyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Paketlenmiş Gıdalar

Paketlenmiş gıdalar atık ve plastik kullanımına katkıda bulunur. Şekerli atıştırmalıklar gibi birçok paketlenmiş gıda da işlenir ve sonuç olarak çok az besinsel beslenme sağlayabilir.

Paketlenmiş yiyecekleri azaltmak veya ortadan kaldırmak, bir kişinin atıkları azaltmasına ve genel sağlığına katkıda bulunmasına yardımcı olabilir.

vejetaryen salata
Sürdürülebilir Vejetaryen Diyeti
KAYNAK: